(ВИДЕО) БРАВО ЗА ТУРЦИЈА – Нестварни сцени: Граѓаните оставаат пакети со храна на улица!

Во време кога на сите ни е потребна солидарност, по интернет кружат снимки кои покажуваат дека во човечкиот дух сепак има спремност да се помогне на другите. Како што пишува на социјалните мрежи, граѓани на Турција на улиците оставале пакети со храна за оние најзагрозените.

Според извештаите на социјалните медиуми, пакетите се оставени за оние кои не можат да заработат пари за да се прехранат себе си и своите семејства заради коронавирусот.
„Ми се допаѓа што луѓето најдоа начин да се зближат дури и во време на социјално дистанцирање“, напишал еден корисник на Твитер.

U Turskoj, ljudi su počeli ostavljati pakete hrane na cesti za siromašne i one koje ne mogu zaraditi zbog COVID-19. 🇹🇷 ❤️🙏🏻💪🏻

Gepostet von Ayla Adilović am Montag, 23. März 2020

Иако некои во коментарите тврдат дека тоа не е во Турција, не можеме да ги игнорираме овие сцени како пример за тоа како треба да се однесуваме едни со други во овие тешки времиња.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Белгискиот нобеловец категорично тврди: Кога вака постите, телото може да се избори со рак и деменција!

На вас е што јадете и кога јадете, но научните истражувања велат дека е подобро …