Федерер донирал милион франци за загрозените Швајцарци!

Швајцарскиот тениски ас Роџер Федерер им се придружил на други познати спортисти во помагање на оние кои се изложени на ризик од корона вирус, па тој и неговата сопруга Мирка донирале еден милион швајцарски франци на најранливите семејства во земјата.
„Овие се времиња исполнети со многу предизвици и на никој не смее да му биде ускратена помош. Мирка и јас донесовме одлука да донираме еден милион франци на најзагрозените семејства во Швајцарија“, рекол Федерер во пораката објавена на социјалната мрежа Твитер.


Аргентинскиот фудбалер Лионел Меси и тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, донираа по 1 милион евра за да им помогнат на клиниките и медицинските центри во борбата против вирусот.
Напаѓачот на Јувентус, Кристиано Роналдо и неговиот агент Хорхе Мендеш, исто така, донираа опрема потребна во болниците во Португалија.
Во светски рамки, повеќе од 558.700 луѓе се заразени со вирусот на корона, а 25.355 починале.
Во Швајцарија биле заразени скоро 12.310 лица, а 207 лица починале.
Тениската сезона е прекината поради пандемија до 7 јуни.

Г.О.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Три знаци дека цревата ви се болни – доколку ги забележите, неопходно е итно да се обратите на лекар

Веќе сте свесни дека вашите црева се еден од најмоќните делови на вашето тело. Експертите …