Роналдо купил „Бугати“ за 8. милиони евра?

Се чини дека Кристиано Роналдо повторно се одлучил за „Бугати“.

По неколку месечна расправа дали Роналдо е мистериозниот купувач на најскапиот сериски автомобил во светот, „Bugatti La Voiture Noire“ од 16. милиони евра, сега доаѓа информацијата дека славниот фудбалер се определил за поевтина опција, но на истиот производител.
Наводно станува збор за моделот Centodieci, чие производство е ограничено на само 10. примероци, секоја со почетна цена од околу 8. милиони евра. Тоа е модел со кој „Бугати“ му оддава почит на легендарниот EB110.

loading...

Ако веста дека „штедливиот“ Роналдо сепак го купил двојно поевтиниот Bugatti true, знајте дека ова е брутален ѕвер со познатиот мотор W16, но сега дава 100 КС или 1.600 КС. Со употреба на карбон тежината на автомобилот се намалила за 20. кг во однос на Chiron, а аеродинамиката била малку рафинирана. Дополнителната моќност значи дека 100 км на час ќе бидат достапни за 2,4 секунди, а 200 км на час после 6,1 секунда, а 300 км на час ќе се постигнат седум секунди подоцна. И така до ограничените 380 км на час.


Ако Роналдо е навистина купувач, тогаш прашање е кој е другиот купувач. Поточно, „Бугати“ решил да ги произведе десетте планирани примероци за цели пет години по стапка од два примерока годишно. Да потсетиме дека Роналдо во својоата „возачка ергела“ има голем број егзотични автомобили, а од витрината на „Бугати“ досега ги избра Chiron и Veyron Grand Sport Vitesse. Во нив ќе може да го скрати времето до следната година кога треба да започнат првите испораки.


Екран

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Објавени се резултатите од истражувањето за мапирање на ИТ индустријата во Македонија

Во продолжение соопштение од порталот It.mk за споделување на резултатите од истражувањето за мапирање на ИТ …