Круцијално откритие на кинески научници: Тврдат дека овие два фактори можат да го запрат ширењето на КОРОНА ВИРУСОТ!

Долго се полемизирало дали потоплото време и зголемената влажност ќе го забават ширењето на вирусот корона. Еве што велат кинеските научници.
Научниците од универзитетот Џингхуа и универзитетот Беијанг во Пекинг тврдат дека споменатите два фактори може да влијаат на корона вирусот.
Од почетокот на пандемијата КОВИД – 19, овие експерти ја проучувале врската помеѓу надворешната температура, влажноста и вирусот корона.
Нивните истражувања покажале дека потоплото време ќе го забави ширењето на инфекцијата, но дека овој фактор не е доволен за да се запре пандемијата и да се намали бројот на пациенти.
Сепак, студијата е надежна, а експертите во Кина соопштија дека вирусот не може да преживее на 30. степени и дека зголемувањето на температурата за еден степен или зголемувањето на влажноста од еден процент, го намалува ширењето на инфекцијата.
Научниците се убедени дека ригорозните мерки како што се изолацијата на покраините и потопло време ќе играат клучна улога во запирањето на пандемијата.
Овие фактори дадоа резултати во Кина.


Искуство во Кина
Повисоките температури во Кина го намалија бројот на луѓе кои можат да бидат заразени, од 2,5 на 1,5.
Епидемијата во Кина достигна врв на крајот на февруари и потоа со доаѓањето на пролетта почна да опаѓа. И тоа во 100 градови каде беше спроведено истражувањето.
Тие за време на истражувањето ги набљудувале промените во температурата и влажноста пред 24. јануари и воведувањето изолација и други ригорозни мерки по тој датум и до средината на март.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Можеби и’ не е време да бидете во врска: Овие знаци го покажуваат тоа!

Како и во се друго во животот, така и во љубовта постојат одредени правила. Пред …