(ВИДЕО+ФОТО) ОТРЕЗНУВАЧКИ ПОРАКИ НА ХРВАТИ ОД ШПАНИЈА: „Состојбата е исклучително тешка, луѓе, држете се, останете дома!“

Шпанија е втор најголем епицентар на инфекција со корона вирусот во Европа. Таму се разболеле околу 49.510 луѓе. Државата се соочува со колапс на економијата и здравството. Хрватите кои живеат таму предупредуваат дека сите се внимателни и се придржуваат до мерките на претпазливост.
“Бројот на заразени лица се зголемува. Не смееме да одиме никаде. Само оние што работат или мора да работат”, изјавил за 24sata.hr, Мирта Кисак Кох, која живее и работи во Барселона.
После Италија, Шпанија е втора најголема фокусна точка на вирусната корона во Европа. Заразени се повеќе од 49.510 луѓе, а 3.647 умреле. Државата е практично ставена во карантин. Тие се соочуваат со здравствен и економски колапс.
„Болниците се преполни. Државата ги презеде сите приватни установи и сега хотелите ги претвораат во болници. Речиси во цела Шпанија има недостиг на здравствени работници а оние кои работат се борат со недостаток на опрема. Медицинските сестри и докторите почнуваат да умираат во Шпанија. Немаат неопходна опрема за заштита и работа. Дури 12% од заразените се здравствени работници. Оние кои се најмногу изложени и кои помагаат. И кога ќе ги снеманив, што ќе правиме?” се прашува Мирта и додава дека бројот на заболени е веројатно многу поголем од официјалниот, бидејќи многумина не можат да добијат вистинска здравствена заштита затоа што нивните телефонски броеви се затрупани, како и болниците.

“Бројките се бројки, и се зголемуваат. Поточно, пријател вчера го повика мојот партнер. Таој е дома со сопругата и обајцата имаат коронавирус. Ги имаат сите симптоми. Тие го повикале бројот каде требаше да се пријават, но сè е пребукирано. Дома се во самоизолација. Тие двајца не се во статистиката. Колку луѓе се надвор од статистиката а кои имаат коронавирус никој не знае. Затоа треба да бидеме дома.По болниците има одреден број на кревети за помош.Кога ќе се пополнат готово е“, вели Мирта .

„Ситуацијата е исклучително тешка“
Таа со својот сопруг и дете долги години живее во Барселона. Тој е претприемач и имал продавница која поради корона вирусот морал да ја затвори

“Претприемачите се уплашени. Тешка е ситуацијата. Имаме изгубено околу 300.000 работни места. Скоро два милиони луѓе добиле привремен отказ затоа што ништо не работи. Мојот работник и јас како претприемач сме меѓу нив. Во депресија сум, како и сите мои пријатели кои се претприемачи и имаме продавници. Ништо не знаеме. Колку време ќе трае, како ќе заврши, како ќе плаќаме кирија и комуналии. Не работиме, дадовме откази. Тоа е вистински хорор“, вели сопругот на Мирта.

Проблемот со неа е што е со неа во Барселона и нејзината мајка, која инаку живее во Хрватска.
„Ни беше кажано од амбасадата дека ќе бидат контактирани сите Хрвати кои се тука привремено за да направат список и да видат како ќе бидат вратени. Амбасадата е во Мадрид, ние сме во Барселона. Не знам што да напоравам, а мајка ми има 75.години. Не знам што можам да направам. Ретко излегуваме, инаку, не смееме да излегуваме.Само оние што треба да излезат.Некои луѓе што не мора да излезат а се надвор се фатени бидејќи полицијата прави патрола и проверува секој од нив.Ако сте двајца, тие дефинитивно ќе ве спречат и ќе ви кажат дека мора да одите одделно“, раскажува Мирта, поканувајќи ги сите во Хрватска сериозно да ја сфатат ситуацијата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Топ 10. намирници за хидратација во летните жештини

Првото нешто на што помислувате во топлите летни денови е чаша ладна вода. И не …