БРАВО – Германија одвои 50. милијарди евра помош за уметниците и лицата кои работата во културата: И’ ги остави другите земји да се срамат!

„Уметниците не се само неопходни, туку и витални, особено сега“, вели министерот за култура во земјата.
Германската федерална влада излегува со пакетот за помош за креативните и културни сектори во земјата. Зачудувачката поддршка од 50 милијарди евра се појави за помалку од две недели откако Германија првпат го даде ветувањето за поддршка.

„Ги знаеме тешкотиите,го знаеме очајот“, рекла министерката за култура Моника Грутерс во изјавата. „Културниот сектор особено се карактеризира со голем дел од самовработени луѓе кои сега имаат проблеми со нивниот животен стил“. Таа рекла дека сојузната влада е „целосно свесна“ за важноста на креативните индустрии, додавајќи дека „помошта ќе дојде најбрзо и со што е можно помала бирократија!“
Пакетот од три дела вклучува помош до 50 милијарди евра (54 милијарди американски долари) за лица кои се самовработени, како и за малите бизниси. Ќе дојдат во форма на грантови дизајнирани да помогнат во редовните трошоци, како наемнини за местата за работа, и студија за уметници. Кредитите ќе бидат исто така достапни во пакетот за да им помогнат на бизнисите да ги премостат финансиските проблеми за време на пандемијата. Покрај лицата и организациите поврзани со уметноста, финансирањето ќе ги поддржува и медиумските претпријатија, вклучително и весниците и веб страните.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

„Антолог” најавувa  – „НЕВИДЛИВИ ЉУБОВИ” ОД ВЛАДИМИР ЈАНКОВСКИ ОБЈАВЕНА НА СРПСКИ ЈАЗИК

Ве известуваме дека неодамна издавачката куќа „Граѓански форум” го објави српскиот превод на романот „Невидливи љубови” од Владимир …