РУСКИ ВИРОЛОГ ПРЕДУПРЕДУВА: Постојат три можни сценарија во борбата со КОРОНА ВИРУСОТ! Најлошото никој не сака да го слушне!

Пандемијата на коронарен вирус во најдобар случај ќе се намали во текот на летото, а во најлош случај ќе остане во Русија уште една сезона, изјавил рускиот виролог од Далечниот источен федерален универзитет Михаил Шчелканов за „NTV“.
„Најдоброто сценарио на случај подразбира дека со доаѓањето на летото, нашите европски и американски колеги сепак ќе успеат да ја одржат ситуацијата под контрола и да спречат ширење на епидемиолошкиот бран. Тоа би било одлично“, рекол тој.
Вирологот проценува дека умерено сценарио би можело да изгледа како да се задржи вирусот корона во светот уште една сезона, и „фокусот на инфекцијата во Европа со големи напори треба да биде ставен во карантин“.


Според него, тогаш, Кина би била принудена да ги затвори своите граници со САД и Европската унија доколку се стабилизира нивната состојба.
„Најлошото сценарио, кога целата планета беше навистина мачена од епидемија, подразбира дека следната зима ќе го дочекаме врвот на епидемијата низ цела Русија“, рекол експертот.
Покрај тоа, Шчелканов истакнал дека рускиот систем за биосигурност веќе го решил главниот проблем со одложување на пристигнувањето на новиот вирус во земјата за најмалку два месеци. Ваквите мерки овозможуваат развој на систем за тестирање, развој на стратегија за следните чекори, воспоставување оперативна 658 лица биле заразени со вирусот на корона, а 29 биле излечени.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Рики Мартин објавил ретки фотографии од петмесечниот син:„Бебе на куќата!“

Пејачот Рики Мартин и неговиот сопруг Жван Јосеф во октомври минатата година добиле уште едно …