Како снегот и ладното влијаат на корона вирусот?

„Вирусите не можат да се размножуваат во снег, но подолго опстојуваат на ладно време“

Епидемиолозите од регионот велат дека вирусот опстојуваат на снег подолго отколку во топлото време, но дека вирусот сè уште се наоѓа во човекот.
Епидемиологот Предраг Кон на прес-конференција рекол дека вирусот на снег се задржува подолго отколку на топлото време, но дека вирусот е сè уште присутен кај луѓето.


Експертите по повод епидемијата на коронавирус рекле дека за репродукција на коронавирусот е потребен човечки организам, но дека вирусите преживуваат подолго на студ во споредба со топлото време.
Ова е нивниот одговор на прашањето на новинарот за пренесување на коронавирусот за време на појава на снежни врнежи и формирање на снежна покривка на територијата на Македонија и регионот.

И еден совет – ако сте допреле снег задолжително темелно измијте ги рацете!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Путерот е неверојатен ХИДРАНТ за кожата на лицето! За секое нанесување, кожата ќе ви каже БЛАГОДАРАМ!

Доколку сè уште немате „путер за тело“ во вашето шкафче за креми, сега е вистинско …