(ФОТО) Брза и здрава салата со сардини и зеленчук

Состојки:
1/8 помала главичка зелка
1 стандардна конзерва сардини
1 лажичка рен
1 лажица мајонез
1 кисела краставичка

1 патлиџан
семки по избор – испечени – семки од тиква, сончоглед
сол, црн пипер
оцет од јаболко
магдонос, целер
Подготовка:ситно исечкајте ја зелката, ставете сол и црн пипер по вкус. Додајте малку оцет од јаболко, рен и мајонез, убаво измешајте.
Исцедете ги сардините од маслото, додајте во зелката и само малку и измешајте па додајте ги исечканата кисела краставичка и патлиџан. Обилно нафрлете од семките и сечкан магдонос и гранчиња целер.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Прекрасни призори од Индија: Поради помалата загаденост Хималаите се гледаат првпат после 30. години

Поради помалото загадување на воздухот за време на пандемијата со корона вирус од Индија почнале …