(ФОТО) КОРИСТЕНИ ВО КИНА, СЕ ТЕСТИРААТ ВО СЛАЗБУРГ – АВСТРИСКИ ДОКТОР ДОНЕСУВА ДОБРИ ВЕСТИ: Против короната помагаат 2. лека, тешките облици можат да се запрат и до 90 отсто!

Австриската влада во борбата против корона ворусот ставила на располагање нови 22. милиони евра за истражување, а на салзбуршката покраинска клиника веќе ги имаат првите успеси во лекувањето.
Владата финансира клинички студии за ефектите на лековите и супстанциите против КОВИД-19, а примариусот, Рихард Грајл, од Салзбург, рекол дека има „претпазливо добри вести“, дека имало два нови лекови.

„Еден лек може да го запре ненадејното зголемување на воспалението. Релевантни податоци сè уште не се објавени, но покажуваат дека стапката на заболување е намалена за 90. проценти“, рекол тој за австриските медиуми.
Двата споменати препарати веќе се користат во Кина и сега се тестираат на Покраинската клиника во Салзбург.
Веќе наредните денови, тие треба да се применат на тешки случаи. Според Грил, станува збор за инфузии.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Будвигов крем: Појадок кој спречува појава на бројни болести

Германската биохемичарка Јохана Будвиг открила начин за откривање на маснотии во крвта, ја сфатила важноста …