(ВИДЕО+ФОТО) УТРОВО РАЗОРЕН ЗЕМЈОТРЕС ГО ПОГОДИЛ ЗАГРЕБ: Има повредени, паѓале фасади, уништени автомобили…

Во 06.34 минути во Загреб имало земјотрес со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, а тресело и’ во 7. часот…
Градот е тешко оштетен, во центарот на градот имало големи штети, паѓале фасади и уништени се автомобили.Паднал и врвот од кулата на загрепската катедрала, а граѓаните излегле на улиците кои биле преполни со цигли и делови од фасадите.
Има и ранети, иако во овој момент е тешко да се оцени колку загрепчани побарале помош во болниците кои и онака се преполни со заразени и заболени со корона вирусот.

Многу згради во самиот центар на градот се оштетени, ѕидовите се напукнати, како и таваните во становите. Граѓаните кои земјотресот ги разбудил доживеале шок, но сите се мирни, колку што може да се биде во такви околности.
Материјалната штета е голема, а сите исчекуваат што ќе биде понатаму и колку уште удари следат.
Оној во 7. часот бил најсилен, но траел покусо од првиот,кога градот се тресел скоро 10. секунди.


Veliki potres u Zagrebu: Srušio se kat u Zagrebu


Veliki potres u Zagrebu: Srušio se kat u ZagrebuReporter: Davor LugarićViše na https://bit.ly/3bi8iMC

Gepostet von 24sata am Samstag, 21. März 2020

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПАРТНЕРОТ ФЛЕРТУВА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛКИ: Еве како да откриете дали се работи за МИКРО-ИЗМАМА

Иако сте во врска неколку месеци, сепак вашиот партнер се допишува со поранешната девојка на …