(ФОТО) Совети од семејство во Скопје кое прележало коронавирус:„Ограничете ги контактите и придржувајте се до препораките!“

Семејство од Скопје е еден од оние примери кога случајно се добива коронавирусот од контакти за кои и не сме свесни дека можат да бидат причина за заболување…
Поради сето тоа што го преживеале тие на својата страна на Фејсбук го споделија своето искуство…

„Сега кога сме подобри би сакала да ве известам дека утврдивме дека корона вирусот стаса од колегите од Србија кои без во работна посета на фирмата. Несвесни за болеста која ја носат, имаа контакт со голем број вработени.
Веднаш кога се разболевме, се повлековме мислејќи дека е грип.
Имавме три обиди да направиме тест за корона, но од Центарот за јавно здравје не одбиваа со објаснување дека штом не сме патувале, нема ризик од корона.
После 5. дена со температура над 39. степени, Зоран доби пневмонија, но ниту една болница не можеше да го прими поради ризик од корона. Најпосле се тестираше во болницата Филип Втори каде беше утврдено дека е заразен. Веднаш потоа се презедоа сите потребни мерки кои фала му на Бога дадоа резултати.
Препорачувам на сите да ги ограничат контактите и строго да се придржуваат до препораките за заштита од вируусот“, пишува Весна Кондратенко на својот провил на Фејсбук.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се чествува Преподобната маченичка Параскева: Вршеше големи чуда со силата Божја и брзо се опоравуваше од маките!

Родена е во Рим од родители христијани. Од детството научена на верата во Христа. Најусрдно …