(ВИДЕО) Чоколадни коцки на баба: Најбрз колач за секој ден!

Мек и миризлив колач кој ќе го обожувате…
Состојки:2 јајца, 100 г чоколадо, 100 г шеќер, 80 г брашно, 1/2 кесичка прашок за печиво, малку цимет, 50 г путер
Прелив: 100 г чоколадо, 1 лажица млеко, 100 г шеќер, 2 лажици масло, џем по избор, бисквити
Подготовка: изматете ги јајцата со шеќерот, додајте брашно со печиво, истопен путер, истопено чоколадо и малку цимет.
Се’ измешајте и истурете во помало тавче, покриено со хартија за печење и ставете во рерна загреана на 200 степени. Печете околу 35. минути.
Врелиот колач намачкајте го со џем па полијте со истопеното чоколадо со млекото, шеќерот и маслото. По површината украсете со изронети бисквити.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Омилена „грицкалка“ за оние кои постат: Солени галети со семки!

Одлична грицкалка со пиво додека гледате филм или правите нешто друго во изолација… Состојки: 200 …