(ВИДЕО) Вирусот можеби ќе го поштеди овој млад човек поради неговиот „изум“!

Покрај невиден број луѓе кои работат од дома за да помогнат да се сузбие ширењето на коронавирусите, сè уште има такви што допрва треба да влезат во канцеларијата. Овие лица треба да бидат колку што е можно повнимателни кога се движат надвор од своите домови.
Но, еден човек отишол чекор подалеку – Ричард Скрубис, основач на стартап компанија од Латвија, направил силиконски прст што го закачил на стап за да може да влезе во својата канцеларија, која се отвора со отпечаток од прст.
Тој дури објавил видео од себеси со употреба на „уредот“ на влезот во својата канцеларија. Во видеото, можеме да видиме како скенерот за отпечатоци од прсти покажува зелено светло кога се користи силиконскиот прст, пишува Ladbible.


Спотот беше објавен на социјалните медиуми преку Твитер, а хаштагот кој Скрбис го користи во публикацијата, #FlattenTheCurve, се однесува на концептот дека можеме да го забавиме врвот на коронавирусот со спречување на ширење на инфекцијата – со што спасуваме животи.
Во видео-објавите, тој објаснува како го направил ова помагало, велејќи дека за целиот процес биле потребни околу час и половина.
Иако креацијата Skrubis е одлична, сепак имајте на ум дека најдобрата превенција од ширење на заразата е миењето на рацете.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Рики Мартин објавил ретки фотографии од петмесечниот син:„Бебе на куќата!“

Пејачот Рики Мартин и неговиот сопруг Жван Јосеф во октомври минатата година добиле уште едно …