(ВИДЕО) Снимките го обиколуваат светот: Кинеските лекари ги симнуваат маските – коронавирусот е победен!

Последните две привремени болници во Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот во кинеската провинција Хубеи, беа затворени во вторникот. Ова значеше затворање на сите 16. привремени болници за пациенти со коронавирус во тој град.
Вкупно 49. пациенти ја напуштија привремената болница во вторникот околу 15.30 часот.
На социјалните медиуми се појави видео на кое се прикажани лекарите кои го означуваат моментот кога е затворена последната привремена болница.

Тие стоеле на скалите и додека камерата ги снимала еден по еден, тие ги отстраниле нивните заштитни маски.
Имаат широки насмевки на нивните лица, а некои мавтаа кон камерата. Ова видео го обиколи светот и доби бројни позитивни коментари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Денеска е спомен на Преподобен Јосиф Песнописец: „Човек Божји, ангел во тело, отец на отците“

Македонската православна црква денес го одбележува споменот на Преподобен Јосиф Песнописец, кој потекнуваше од Сицилија. …