(ФОТО) Медицинска сестра од Италија објавила селфи од работа: Погледнете и го лицето!

Медицинската сестра, Алесиа Бонари, од Милано, на Инстаграм објавила селфи на кое на нејзиното лице се гледаат лузни од носењето заштитни маски.
23. годишната Бонари работи во болницата „Гросето“ во Милано.
„Јас сум медицинска сестра и моментално се соочувам со оваа итна медицинска ситуација. И’ јас се плашам, но не се плашам да одам во продавница, се плашам да одам на работа. Се плашам дека можеби маската не ми е добро зацврстена на лицето, се плашам дека можеби со валкани ракавици случајно сум се допрела или дека можеби заштитните очила не ми ги покриваат доволно очите и дека нешто поминало. Физички сум исцрпена бидејќи апаратите за заштита се лоши, под лабораториското одело се потам и кога еднаш ќе го облечам, шест часа не можам да одам во веце или да пијам. Психички сум исцрпена, како и сите мои колеги кои со недели се во истата состојба како мене, но тоа нема да ме спречи да ја работам мојата работа, како и секогаш“, напишала.

View this post on Instagram

Sono i un'infermiera e in questo momento mi trovo ad affrontare questa emergenza sanitaria. Ho paura anche io, ma non di andare a fare la spesa, ho paura di andare a lavoro. Ho paura perché la mascherina potrebbe non aderire bene al viso, o potrei essermi toccata accidentalmente con i guanti sporchi, o magari le lenti non mi coprono nel tutto gli occhi e qualcosa potrebbe essere passato. Sono stanca fisicamente perché i dispositivi di protezione fanno male, il camice fa sudare e una volta vestita non posso più andare in bagno o bere per sei ore. Sono stanca psicologicamente, e come me lo sono tutti i miei colleghi che da settimane si trovano nella mia stessa condizione, ma questo non ci impedirà di svolgere il nostro lavoro come abbiamo sempre fatto. Continuerò a curare e prendermi cura dei miei pazienti, perché sono fiera e innamorata del mio lavoro. Quello che chiedo a chiunque stia leggendo questo post è di non vanificare lo sforzo che stiamo facendo, di essere altruisti, di stare in casa e così proteggere chi è più fragile. Noi giovani non siamo immuni al coronavirus, anche noi ci possiamo ammalare, o peggio ancora possiamo far ammalare. Non mi posso permettere il lusso di tornarmene a casa mia in quarantena, devo andare a lavoro e fare la mia parte. Voi fate la vostra, ve lo chiedo per favore.

A post shared by Alessia Bonari (@alessiabonari_) on

„И понатаму ќе се грижам за моите пациенти бидејќи си ја сакам мојата работа. Она што го молам секого кој го чита ова е да не го понижуваат нашиот труд, да бидат несебични, да остане во својот дом и така да ги заштити оние кои се најранливи. Ние младите не сме имуни на короновирусот, и ние можеме да се разболиме или нешто полошо од тоа. Јас не можам да си го дозволам карантинот во домашни услови, јас морам да одам на работа и да ја одработам мојата работа. Вие одрабоетет си ја својата, ве молам“, им порачала таа на сите.
Нејзината објава ја лајкнале повеќе од 600.000 луѓе.
Цела Италија поради коронавирусот станала црвена зона. Забранети се и јавни собири ширум земјата, а движењето на луѓето е ограничено. Станува збор за 60. милиони луѓе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Мрачна тајна на Хали Бери: Својот изглед го должи на болеста!

Од доцните осумдесетти години на минатиот век глумицата се бори со свирепа болест…   View …