СЕ’ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Ова се 20. важни прашања и одговори за ВИРУСОТ ЗА ДА ГЛАСИНИТЕ НЕ ВЕ ДОВЕДАТ ВО ЗАБЛУДА!

16. Колку е периодот на инкубација?
Инкубациониот период е период на време од моментот на инфекција до целосно заздравување. Во случајот со „Covid-19“, се верува дека периодот на инкубација е од 2. до 11. дена, со горна граница од две недели, како што беше случајот со претходните вируси на корона SARS-CoV i MERS-CoV.

17. Дали може Covid-19 да се пренесе од лице кое не покажало симптоми?
Досега се пријавени само неколку случаи кај луѓе кои страдаат од вирус, но нема симптоми. И покрај ова, засега е познато дека вирусот главно го пренесувале оние што имале симптоми.

18. Дали е безбедно да се преземат пакети од Кина што дошле преку АлиЕкспрес?
Да, сигурни се. Како што е веќе објавено, вирусот не може да трае повеќе од неколку часа, а пакетите патуваат и по неколку недели.

19. Дали антибиотиците делуваат против корона вирусот на Covid-19?
Не, за жал антибиотиците немаат ефект.

20. Дали има одредени лекови кои го лекуваат Covid-19?
Не Луѓето кои покажуваат благи симптоми треба едноставно да го одлежат вирусот. Оние кои покажуваат потешки симптоми, имаат потреба од болнички третман.

21. Дали карантинот е задолжителен?
Само ако сте биле во контакт со некој кој е заразен. За жал, се покажа дека некои луѓе покажале симптоми по повеќе од 14 дена карантин.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ТАЈНА ЗА СРЕЌЕН БРАК – НА ДЕНОТ НА ВЕНЧАВКАТА МИ ГО КАЖА ОВА И МНОГУ И БЛАГОДАРАМ: За 30. години брак не сум имала ниту еден проблем ниту со мажот ниту со децата!

Сопругот е прекрасен, а децата се образовани и успешни Ако вашиот семеен живот ПУКА ПО …