СЕ’ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Ова се 20. важни прашања и одговори за ВИРУСОТ ЗА ДА ГЛАСИНИТЕ НЕ ВЕ ДОВЕДАТ ВО ЗАБЛУДА!

11. Кој ќе го добие новиот корона вирус?
Луѓе кои живеат и патуваат во области каде што во моментот владее Covid-19.. Сепак, ситуацијата во Европа се влошува – во Италија има најмногу случаи, а во скоро сите европски земји има најмалку еден или два случаи на вируси. Дури во наредниот период ќе видиме како вирусот ќе продолжи да се шири.

12. Кој е во најголем ризик од заболувањето?
Постарите луѓе и оние кои веќе имаат кардиоваскуларни хронични заболувања или дијабетес се изложени на поголем ризик од појава на потешки симптоми.

13. Како се пренесува вирусот?
Се пренесува преку контакт со заразените, по пат на капки (кога заразените киваат или кашлаат). За да избегнете зараза, многу е важно да ги следите правилата за основна хигиена. На пример, покријте ја устата и носот со хируршка маска ако сте болни, ставете ја раката на устата при кивање и кашлање (но не вашата тупаница, туку лактот).

14. Колку долго вирусот живее на површини?
Не е познато точно како може Covid-19 može да преживее на површини, но според последните истражувања, станува збор за само неколку часови.

15. Која е разликата во симптомите помеѓу новиот коронавирус и обичниот грип?
Луѓето кои се заболени со Covid-19, грип или сезонски вируси обично покажуваат симптоми на настинка на респираторниот систем – треска, кашлица и течење на носот. Речиси нема разлика во симптомите, така што само специјална анализа може да утврди дека станува збор за вирус на корона.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Брачен пар од Србија починал од корона: Одбиле да одат во болница а синот на докторите им рекол дека ќе ги излекува со печено прасе!

Синот донел постар пар, татко му и мајка му, на преглед во клиниката за „Ковид“ …