СЕ’ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Ова се 20. важни прашања и одговори за ВИРУСОТ ЗА ДА ГЛАСИНИТЕ НЕ ВЕ ДОВЕДАТ ВО ЗАБЛУДА!

6. Може ли да го добијам Covid-19 од домашно милениче?
Не, досега нема докази дека животните, особено домашните миленици, го пренесуваат новиот вид на корона вирус.

7. Колку долго треба да бидам подалеку од некој што го има вирусот?
Минимум 2. метри. Докажано е дека вирусот може да се пренесе во круг од два метра.

8. Што можам да направам за да се заштитам?
Измијте ги рацете! Дезинфицирајте ги рацете со алкохол или средства за смирување на рацете!
Зошто?
Чистењето на рацете со алкохол или сапун го убива вирусот дури и ако е на нашите раце.
Зачувајте растојание од најмалку 1. метар од другите луѓе, па дури и 2. од оние што киваат или имаат треска.
Зошто?
Доволно е само една микроскопска капка од заразените за да ви го привлече вирусот.

9. Избегнувајте допирање на носот, устата и очите.
Зошто?
Рацете доаѓаат во контакт со најголем број заразени работи. Ако ги допирате очите, устата и носот, лесно можете да се заразувате со вирусот.

10. Дали треба да носам маска?
Носењето хируршка маска може да помогне во контролата на зачестеноста на болеста. Иако само по себе не обезбедува сто процентна заштита, тој е најдобриот избор ако сте вие тој што ги покажува симптомите. Со тоа ќе се помогне да не ги ширите микробите понатаму. Ако сте совршено здрави, тогаш нема потреба да носите маска. Ако навистина сакате, тогаш подобро е да добиете респираторна маска N95 отколку само хируршка.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …