Чудо од природата: Лекува настинки, ја намалува нервозата, ја ублажува депресијата…

Сојузникот на здравјето на древните Абориџини ги уништува бактериите, ги чисти бронхиите и синусите и помогнува при воспалување на грлото…
Еукалиптус (Eucaliptus globulus) е дрво со раскошни крошни, потекнува од Австралија и е единствена храна на коалите. Листовите поседуваат лековита моќ, а во народната медицина најмногу се користат за болести на дишните патишта бидејќи содржат завидни количества на разновидни есенцијални масла. Особено еукалиптол, силен антисептик. Маслото поседува и антивоспалителни и антибактериски својства поради што и’ имаат широка лепеза на делување, а како лек први го откриле древните Абориџини.
Денес насекаде во светот е познато дека еукалиптусот помогнува при грип и настинки. Освен што ги уништува бактериите, етеричното масло го поттикнува излачувањето на слузта и ги чисти бронхиите. Во случај на настинка пожелно е пред спиење неколку капки од маслото да се истури во навлажнувачот на воздух и благотворното дејство ќе трае во текот на ноќта.
Од листовите на еукалиптусот се подготвува чај, тинктура или прав, кои се препорачуваат при воспалување на синусите, акутниот и хроничен бронхитис, воспалување на грлото, кашлање…
Маслото од ова дрво делува на освежување на мислите и им годи на сетилата, па е погодно при исцрпеност и постојана исложеност на стрес.
Освен тоа, докажано ја подобрува концентрацијата и ја забрзува работата на мозокот.
Им помогнува и’ на лицата кои хронично страдаат од анксиозност, депресија и прихијатриски пореметувања.
Поради силно делување, маслото на еукалиптус не би требало да го користат деца помлади од шест години, трудници, доилки и астматичари.
Чај против малаксалост
Се подготвва така што во 200 мл. вода се уфрлува прстофат или два суви листови еукалиптус и се остава да врие неколку секунди. Потоа се тргнува од ринглата и се остава да стои 10. минути. Малку изладениот чај се процедува и се пијат две до три шољи дневно.
Како се користи маслото?
Етеричното масло на еукалиптусот посебно се препорачува за инхалација на воспалени синуси и при потешки настинки. Се подготвува така што 10. капки се додаваат во сад со врела, но не вода што врие. Инхалирањето се врши со помош на длабоки вдишувања на пареа, неколку пати дневно, 10. – 15. минути.
Маслото е корисно и против кариес, каменец, воспалување на непцата и инфекција на усната шуплина бидејќи успешно ги уништува сите микроби. Поради тоа се става во пастите за заби, водичките за освежуавње на здивот и разни дентални производи.
Совршено средство е за чистење и подмладување на испуканата кожа на рацете и стопалата. Во топла купка се става прво малку морска сол,а потоа и неколку капки масло од еукалиптус. Во таа купка држете ги рацете или стопалата, 10. до 15. минути, најдобро навечер пред спиење..
Неколку капки масло од еукалиптус измешано со кокосово или маслиново масло исклучително ја негува косата. Ако оваа мешавина ја втриете во коренот на косата ќе се ослободите од перутот, ќе ја смирите иритацијата на кожата на главата, а здравата коса ќе има уште поубав сјај.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Гранд кафе од земјата на вечното сонце!

Од 2005 година, најдоброто кафе на нашиот пазар се произведува во најмодерниот погон на Гранд …