(Рецепт) ОТКРИВАМЕ – СЕКОЈ ДЕН ЈАДЕЛА ЛАЖИЧКА МЕД И КУРКУМА: После 30. дена не верувала ШТО И СЕ СЛУЧИЛО!

Неверојатен спој за подобро здравје!

Дали веќе сте слушнале за лековитите својства на медот и куркумата?
Ако не, ви го донесуваме искуството на девојка која оваа мешавина ја користела еден месец.
„Пред нешто повеќе од еден месец, мајка ми дојде да ме посети и донесе тегла од нешто што личеше на мед, така што сета воодушевена ми ги подаде истиот и возбудливо ми рече: Види што ти направив, треба да земаш една лажичка секој ден, на интернет прочитав дека е супер“.
Mајка ми всушност ме направила мед и куркума, и бидејќи сигурно немав што да изгубам, решив да ја јадам таа лажичка со златна мешавина во сласт во наредниот период. Па, дури и без да го знам исходот, јас всушност направив голема работа за моето здравје.
Се испостави дека овој лековит рецепт не е само празна приказна од интернет, туку всушност дава конкретни резултати.


Веќе во првите неколку дена почувствував дека имам повеќе енергија од порано, и воопшто – се чувствував далеку поздраво и едноставно посилно.
Моето варење беше подобро и не се дуев како и обично, и забележав дека немам напади од глад, што беа чести порано. Исто така, за целиот месец додека ја трошев мешавината од мед и куркума, главата никогаш не ме заболи, ниту пак имав проблеми со никаква болка.
Сè на сè – моето здравје е на својот врв и долго време не се чувствував вака добро без да претерувам. Ќе видиме дали ова ќе биде добро оружје дури и кога сме погодени од грип и настинки, но верувам дека ќе биде.


Овие се моите лични впечатоци, а велат дека лековитите својства на „златниот мед“, како што популарно се нарекува овој еликсир, се следниве:
– има противвоспалително дејство
– го подобрува варењето на храната
– има антивирусно дејство
– делува против киселини
– штити од габични заболувања
– делува како антисептик


Доколку сакате сами да ја мешате оваа смеса, рецептот е следен: Измешајте 500 грама органски мед со четири или пет лажици куркума во прав. Консумирајте една или две лажички од оваа смеса секој ден, но не заборавајте прво да се консултирате со вашиот лекар.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА-СКОПЈЕ ЗАПОЧНУВА AKЦИЈА ЗА СОБИРАЊЕ КАБАСТ ОТПАД ВО СИТЕ СКОПСКИ ОПШТИНИ

Во периодот од 18 до 22 мај 2021 година,  ЈП Комунална хигиена–Скопје ќе спроведе акција за собирање …