(ВИДЕО+ФОТО) ЖИВОТОТ ПИШУВА ДРАМИ: „Шансите да преживеам ми беа 8% – Ракот ми ги спаси бракот и кариерата!“

Размислувањето за смрт за Дебора Џејмс е секојдневна рутина во последните три години. Планирала сè. Таа исто така знаела каде ќе умре. Но, минатиот декември, таа доби сознание дека нема „карцином во организмот“
Откако во декември 2019. година Дебора Џејмс, мајка на две деца,ја слушнала дијагнозата за неизлечив карцином на дебелото црево, таа живее од ден на ден и не се осмелувала да планира на подолг период, бидејќи знаела дека во секое време може да заврши во болница на друга хемотерапија, на зрачење. (досега минала 23 третмани) или на друга операција на белите дробови, црниот дроб или дебелото црево (од кои поминала десет).
„Секојпат кога планирав нешто, ракот би ме спречувал да го сторам тоа“, вели Дебора. Ракот беше во четврта фаза, а од цревата се проширил до белите дробови и црниот дроб. Шансите таа да живее во наредните пет години биле осум проценти.

View this post on Instagram

To celebrate International Women’s Day, @sweatybetty have teamed up with @mindcharity ambassador @fearnecotton to create a limited edition T-Shirt based on Fearne’s own design. £10 of the proceeds from each t-shirt will be donated to Mind, to help with their vital work across the UK : Every year, 1 in 4 of us will experience a mental health problem and its an issue worth talking about more. I find strength in the sisterhood (starting with my mum and sister pictured here), but also in the power of knowing that being active supports my mental wellbeing. : The “Support Women, Support the world” T-Shirt Available now – Link below and in stories x : https://www.sweatybetty.com/shop/tops/t-shirts/euphoria-short-sleeve-gym-t-shirt-SB4713_BeetleBlueA.html?dwvar_SB4713__BeetleBlueA_color=beetlebluea&cgid=t-shirts&tile=1#start=1 : #iamasweatybetty #mindcharity #mind #mentalhealthawareness #iwd

A post shared by Deborah James (@bowelbabe) on

Размислувањето за смртта за неа било секојдневие. Планирала сè. Таа точно знаела каде ќе умре. Но, минатиот декември, таа доби наод во кој стоело дека „нема карциноми во нејзиното тело“, во кое имала дури 15. тумори во една фаза на болеста.
Одговорот, вели таа, е во последните три лекови што ги пиела само за да „проба нешто“.

View this post on Instagram

Ok Cancer – you chose the wrong girl. 3 Years on, 10 operations, too many scans, a lot of chemo, some fancy drugs, lots of tears….I’m still standing – and you (according to my most recent scans!) are still sleeping! In fact, we have cut you out, burnt you, zapped you, ablated you, used radiotherapy, used targeted therapy, used every tool in the book and right now in fact according to my team we are “rewriting the text book!”. It’s a bit bonkers (and I haven’t honestly processed this for a few reasons), but right now, I have no evidence of cancer in my body!!. Which seems bonkers considering at one stage I had 15 tumours! And the stats (8% survival at 5 years for metastatic Bowel Cancer) are against us. Yes I’m beyond happy. Have I celebrated. No! (I should!) BUT I’m realistic. Yes I’m in a place I never thought possible. But I’ve been here once before a few years ago and it was whipped away from me 6 weeks later! So I’m prepared. We all are. I’m still on treatment (tomorrow in fact!). Praying it continues to work. Being beyond grateful to be here today…….still taking it one step at a time. Maybe one day I’ll do slightly larger steps and start looking beyond the next 2 weeks! I hope!…..in the meantime I’ll just keep “living”…. : #fuckyoucancer #cancer #bowelcancer

A post shared by Deborah James (@bowelbabe) on

„Јас дури и не знаев дека е можно моето тело да реагира на тој начин“, рекла Дебора, која признава дека не може да слави затоа што болно е свесна дека кога станува збор за карцином, вие сте „добри само колку што се добри вашите последни резултати“. Како и да е, статистички таа не треба да е жива и свесна е за ова; и барем во последните неколку години таа дознала дека секогаш треба да го очекува неочекуваното.
Пред дијагнозата, Дебора била амбициозна наставничка и мајка на две деца и била во брак со нејзиниот сопруг, банкарот Себастијан, скоро 12 години кога решиле да се разведат, да ангажираат адвокати и да се гледаат со други.

View this post on Instagram

Christmas has arrived…. : #royaloperahouse

A post shared by Deborah James (@bowelbabe) on

Тие, исто така, отишле и на советување, не надевајќи се дека ќе се помират, туку да „сторат сè како што треба“ за доброто на децата.
Но, по неколку консултации, парот излегол на пијалоци неколку пати, а потоа неколку пати на вечера – сè додека не се помириле во ноември 2016. година и повторно почнале да живеат заедно. И тогаш ја добила дијагнозата.

„Никој не би помислил дека ракот на дебелото црево го добива и 35-годишни вегетаријанци кои вежбаат и трчаат. Сите претпоставуваат дека тоа го имаат постарите луѓе кои јаделе месо“, вели Дебора.
Била згрозена, рекла таа и морала да ја напушти работата што ја сакашла, но знаела дека ќе помине многу време во болници и не можена децата да им предава на половина.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПРИМЕР ЗА ВОСХИТУВАЊЕ – Се преполовил а имал 226 килограми:„Јас сум доказ дека е се’ возможно!“

Момчето кое поради лекови и љубовта кон брзата храна дотуркал до 226. килограми одлучил да …