(ФОТО) Пристигнале првите фотографии: Вака изгледа новата Месечина на Земјата!

До скоро многумина не биле свесни дека нашата планета добила нова Месечина. Сега се користат џиновски телескопи што подобро да се види CD3 2020.
Астрономи од опсерваторијата Џемини на Хаваите снимиле фрапантни слики користејќи го телескопот Џемини норт.
Овој приказ е всушност комбинација на три одвоени слики направени со помош на три различни филтери за снимање на новиот природен сателит.
„Добивањето на слика беше тешка работа за тимот Близнаци, бидејќи објектот како се оддалечува од Земјата сето време бега “, објаснува Џон Блејксли, астрономот од опсерваторијата Џемини, додавајќи дека CD3 2020 најверојатно ќе не напушти во април.


Очекуваме дека ќе најдеме повеќе вакви објекти откако опсерваторијата Рубин ќе биде оперативна“, рекол Григориј Федорец, еден од главните астрономи во Џемини.
Под ова мислел на опсерваторијата Вера Ц. Рубин, чија единствена цел ќе биде истражување на небото, во надеж дека ќе пронајде некои слични непознати објекти, пишува RT.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Починале 11. лица: Денес се регистрирани 2.071 нов позитивен случај на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 …