Долго се сомневало дека нешто се случува: Најголема експлозија во вселената до сега!

Научниците ги откриле доказите дека во космосот дошло до експлозија која е пет пати поголема од сите кои до сега се забележани.

Експлозијата предизвикала невидено ослободување на енергија и се верува дека зрачи од супер-матривна црна дупка оддалечена 390. милиони години од Земјата, објави „Астрофизички журнал“.
Веќе некое време се сомневало дека нешто чудно се случува околу Офиксот кластер на галаксиите, во кој има илјадници специјални галаксии мешани со топли гасови и црна материја.Телескопите со Икс зраци откриле дека овие галаксии имаат заоблени рабови.
Тоа треба да биде, веруваат астрономите, „ѕид“ на дупката која настанала со мешање на топли гасови со црна материја во средината на таа дупка. Црните дупки се познати по тоа што голтаат сè што влегува во нив и истовремено исфрлаат големи количини на материјал од својата внатрешност.
Отпрвин се сомневало дека излегуваат од постојната дупка, но таа е толку голема што може да собере 15 наши Млечен патишта. Тоа го потврдило радио телескопот од Австралија и огромен радиотелескоп со метровејв бранови од Индија.
„Експлозијата првично потсетуваше на ерупцијата на вулканот Света Елена од 1980. година, што го отсече врвот на една планина“, рекла Симона Џацинтучи од лабораторијата за морнарица во Вашингтон, која е шеф на тимот што го проучува овој нов астро феномен во космосот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

СЗО ОБЈАВИ: Омикрон откриен во 38 земји, нема смртни случаи

Варијантата ОМИКРОН на корона вирусот е откриена во најмалку 38. земји во светот, но сè …