(ВИДЕО) Младиот Грк, Стефанос Циципас во епизодата:„Мама на прес конференција!“

Грчкиот тенисер Стефанос Чинсиас се пласира во финалето на АТП турнирот во Дубаи, откако убедливо го совлада Даниел Еванс со 6:3, 6:2. Како и секогаш, по мечот зборуваше за неговите впечатоци, но рутината ја прекина мајката на грчкиот играч.
Јулија Салникова го следи својот син во текот на целиот турнир, а Циципас никогаш не помислил дека ќе биде гостин на прес-конференцијата по полуфиналниот дуел.
“Следам сè што ќе кажеш на конференцијата за да бидам сигурни дека си во ред. Сакам да знам како се чувствуваш, какво е твоето мислење за натпреварот”, рекла Салникова, додавајќи:
“Само се прашувам … Не сум сигурна дека знаеш нешто за ова … Ова е моја можност да го поминувам времето со тебе, па се прашувам дали знаеш колку играчи на турнирот имаат поддршка од родителите кои ги придружуваат”.
Циципас продолжил со шеговит тон:
„Всушност, ти си новинарка, зарем не?“
Сепак, мајка му била упорна да открие што ја интересира.
“Значи, моето прашање е, дали сте свесни колку играчи ги следат родителите на турнирот? Може ли да ми дадете некои конкретни имиња?”
Финалистот на турнирот во Дубаи ја прифатил сериозноста на темата и одговорил:
„Повеќето од нив се тенисерки, а нема многу тенисери во таа ситуација. Можеби, моментално Александар Зверев“.
Салникова и понатаму била упорна:

„Марат Сафин, исто така. Мајката на Андреј Рубљов му беше тренер и секогаш е тука. Мартина Хингис, Санчез-Викарио, Каприати, многумина. Сите беа одлични тенисери“.
Сепак, Циципас сакал нови аргументи.
„Колку од нив знаете кои имаат освоено Грен слем или се во Топ 5?“
Мајката на грчката тенисерка, исто така, имала подготвен одговор:
„Можеби вие би можеле да бидете први“, одговорила Салникова.
Ова беше проследено со аплауз во конференциската сала, а Чиципас одговорил позитивно на добриот предлог на оствари осмата последователна победа против Еванс, а во финалето ќе се соочи со Новак Ѓоковиќ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ДОНАЦИЈА ОД СРЦЕ – MOZZART обезбеди ЕКГ апарати за болницата во Битола

Според директорката на битолската клиничка болница, д-р Билјана Гагачовска, Mozzart е пример за општествено одговорна …