(Рецепт) Волшебен пилинг кој го отстранува целулитот: До пролет бидете со мазна кожа!

Време е да се ослободите од целулитот и тоа во домашни услови…
Целулитот не е само козметички проблем. Ова е вистинска болест наречена гиоидна липодистофија или воспаление на сврзното ткиво.


Еве поради што настанува целулит?
Поткожното ткиво слој содржи слој на масно ткиво. Колку е подебело масното ткиво што се „врзува“ како саќе, се зголемува и ја менува структурата и изгледот на кожата. Тоа не е проблем со дебелината. Целулитот е воспалителен процес во поткожното ткиво што ја нарушува циркулацијата на крвта, предизвикувајќи стагнација на лимфата и вишок на течност и може да се појави кај луѓе со нормална тежина.
Како да се ослободите од целулитот?
Можете да се ослободите од целулитот со соодветна исхрана, пиење многу вода, масажа и вежбање. Кога вежбате, мускулите се затегнуваат, крвните садови работат,се забрзува протокот на крв. Мускулните влакна одвнатре создаваат ефект на масажа.Рецепт за домашен пилинг:
За да се ослободите од целулитот од нозете и колковите, доволно е да направите домашен пилинг.
Потребно е: 100 грама мелено кафе; 20 до 25 грама цимет во прав; 1 лажица медицинска тинктура од црвена, лута пиперка; 3 лажици чиста вода.
Во стаклен сад измешајте ги сите состојки заедно додека не добиете изедначена текстура. Кога се истуширате или бањате, нанесете ја смесата на задникот, нозете и абдоменот. При нанесувањето на смесата, масирајте ги задникот, нозете и абдоменот со рацете 8. до 10. минути, а потоа исплакнете со млака вода и сапун, а потоа намачкајте го телото со млеко.


Комбинацијата на кафе и црвени пиперки ја нормализира лимфната дренажа, го елиминира застојот, ја подобрува циркулацијата на крвта.
Циметот го стимулира протокот на крвта, предизвикува регенерација на колагенските влакна. Со редовна употреба, кожата станува рамномерна и мазна.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Зверев признал дека боледува од дијабетес

Александар Зверев јавно признал дека со години боледува од дијабетес и најави формирање на фондација …