(ВИДЕО) Интервју – The Chicks – Девојките: „Настапуваме со цел да им пренесеме на луѓето порака за љубов и среќа!“

Кога се појавија „The Chicks -Девојките“ прво беа изненадување, па шок  и предивикуваа чудење на македонската поп сцена. Но, секој нивен следен чекор, настап, како сакатае наречете го, донесуваше потврда дека местото на „Девојките“ и тоа како им е е тука – каде што се… Овие млади дами сакат предизвици, докажување,имаат вибра која ги движи понатаму, и понатаму…Со нив разогваравме пред нивниот настап на „Андерфест“ (на 3. и 4. април) каде повторно ќе бидат во центарот на вниманието како женски бенд…Но, сигурни сме дека ќе ја освојат и публиката на „Андерфест“, бидејќи со овие девојки нема шега – Тие едноставно освојуваат со позитивната енергија која ја шират и…секако со музиката! 

Неспорно е дека внесовте свежина на македонската поп сцена, сепак, како се случи да се формираат The Chicks?
– Основната формула за да се состави еден бенд е љубов, инспирација и желба. Секоја од нас ја знае и ја владее оваа формула. Тука се среќаваме и се надополнуваме секоја на свој начин. Ете токму таа различност буди една нова свежина на македонската поп сцена. Да позборуваме за почетокот, првично Сандра ја иницираше идејата за женски бенд. Ја исконтактира Моника, па Наталија и така се создаде “The Chicks”. Сите три ги дадовме елементите за да создадеме еден нов уникатен музички бенд, кој се карактеризира со својата посебност.

Колку наградата на „Макфест“, со „Боите на љубовта“ за најдобри дебитанти, придонесе за посериозен пристап кон музиката?
– Макфест ни беше еден голем поттик за авторска музика. Навистина сме благодарни што настапувавме на таков фестивал, бидејќи се запознавме со многу музичари кои веќе имаат низа авторски песни зад себе. На Макфест ја изведовме нашата прва авторска песна за која добивме и признание – Награда за најдобри дебитанти. Можете да замислите колку мотивационо влијаела оваа награда на еден нов бенд.
Година и пол по Макфест следеше и нашата втора авторска песна “Ах тие очи”.

Мора да се признае дека сте оригинални и пријатни за служање но и гледање. Ретки се тие две комбинации во наши простори, можеби и пошироко. Ширите позитивна енергија?
-Фала ви. Навистина ни е мило кога ќе слушнеме убави зборови за нас. Тоа ни потврдува дека нашето творештво е вредно и прифатено од публиката. Викаат дека уметникот ја покажува својата душа преку неговото дело и изведба, а токму тоа и го правиме. Музиката е отворена и слободна и ни дава простор да го изразиме она што вистински го имаме во нас. Шириме позитивна енергија, бидејќи настапуваме со цел да им пренесеме на луѓето порака за љубов и среќа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Не напушти уште една легенда: Почина Бранка Станковска

Легендарната радио и тв спикерка и водителка, Бранка Станковска, која имаше 90 години, почина денеска …