(ВИДЕО) ХУМАН АКТЕР: Хоакин Феникс еден ден по Оскарите отишол во кланица и спасил теле од смрт

САМО еден ден по моќниот говор за време на Оскарите, Хоакин Феникс отишол во кланица и спасил една јуница и нејзиното теле.
Неодамнешниот добитник на Оскар и застапник за правата на животните, придружуван од непрофитната организација „Los Angeles Animal Save“, посетил локална кланица за да спаси теле и неговата мајка од сигурна смрт.

Joaquin Phoenix Rescues Mother Cow and Newborn Calf Day after Academy Awards Win

BREAKING: A day after winning the Academy Award for Best Actor—and subsequently making a headlining acceptance speech in which he spoke to the plight of mother cows and their babies used in animal agriculture—Joaquin Phoenix helped to liberate a cow and her newborn calf from a Los Angeles slaughterhouse and bring them to Farm Sanctuary, where they will live out the rest of their lives in peace. Phoenix named the mother Liberty and her daughter Indigo.Phoenix said, “I never thought I’d find friendship in a slaughterhouse, but meeting Anthony [President/CEO of the slaughterhouse] and opening my heart to his, I realize we might have more in common than we do differences. Without his act of kindness, Liberty and her baby calf, Indigo, would have met a terrible demise.” Phoenix was joined at the slaughterhouse by his fiancée and fellow activist Rooney Mara, both his and Mara’s mothers, Earthlings Director Shaun Monson, Los Angeles Animal Save Founder Amy Jean Davis, and Farm Sanctuary President and Co-founder Gene Baur. The group worked with employees onsite to rescue Liberty—who had recently given birth at the slaughterhouse—and her newborn calf Indigo.Phoenix added, “My hope is, as we watch baby Indigo grow up with her mom Liberty at Farm Sanctuary, that we’ll always remember that friendships can emerge in the most unexpected places; and no matter our differences, kindness and compassion should rule everything around us.”It’s hard to imagine an experience more terrifying for a mother—or for her baby—than to give birth at a slaughterhouse. Witnessing the birth tugged at the heartstrings of the slaughterhouse owner—and not for the first time. This is the fifth mother-child bovine rescue secured by Los Angeles Animal Save from Manning Beef. Phoenix concluded by saying, “Although we will continue to fight for the liberation of all animals who suffer in these oppressive systems, we must take pause to acknowledge and celebrate the victories, and the people who helped achieve them. Shaun Monson, Amy Jean Davis, and the entire LA Animal Save community, have taken their pain of bearing witness and turned it into effective, diplomatic advocacy for the voiceless. As a result, Liberty and Indigo will never experience cruelty or the touch of a rough hand.”Special thanks to documentary filmmaker Shaun Monson for producing and directing this beautiful video.

Gepostet von Los Angeles Animal Save am Donnerstag, 20. Februar 2020

Ова е петти пат како славниот актер делува со организацијата, а овој пат ја спасил кравата Либерти, која во својот тор го отелила Индиго, пренесува Си-Ен-Ен. Феникс рекол дека се сретнал со сопственикот на кланицата кој си „го отворил срцето“. Тој им дозволил да ги спасат кравата и телето, а Феникс, неговата вереница, актерката Руни Мара, и остатокот од екипата ги префрлиле мајката и телето на безбедна фарма во округот.
„Се надевам дека додека гледаме како бебето Индиго расте со својата мајка СЛиберти на Фармата Светилиште, секогаш ќе се сеќаваме како пријателството може да се појави на најнеочекуваните места“, рекол Феникс.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПРИМЕР ЗА ВОСХИТУВАЊЕ – Се преполовил а имал 226 килограми:„Јас сум доказ дека е се’ возможно!“

Момчето кое поради лекови и љубовта кон брзата храна дотуркал до 226. килограми одлучил да …