(ФОТО) Денес започнува јубилејниот 70. Берлинале фестибал – пред почетокот бешѓе на мета на критиката!

Вечерва почнува 70-от Меѓународен филмски фестивал, познат како Берлинале. Фестивалот ќе започне со прикажување на „”My Salinger Year”“ на канадскиот режисер Филип Фалардеус.
За прв пат годинава, Карло Чатријан, уметнички директор на фестивалот и Холанѓанката, Мариета Рисенбек ќе го водат Берлинале.
„Среќни сме што конечно започнува фестивалот“, изјавил Катријан.

На Берлинале последниве години му се префрлува за каскање за другите два големи филмски фестивали, Венеција и Кан, и неговото губење на важноста.
Покрај намалувањето на бројот на филмови од 400 на 340, новото Берлинале ќе има и неколку програмски секции помалку како „Надвор од конкуренција“ и „Кулинарска кинематографија“.


На главната програма ќе бидат прикажани 18 филмови.
Од ѕвездите кои го најавиле нивното пристигнување на фестивалот оваа година се спомнуваат Џони Деп , Хелен Мирен, Хавиер Бардем и Вилијам Дафо.

Овогодинешната Берлинале се најде и среде скандал околу основачот на Берлинскиот меѓународен филмски фестивал, Алфред Бауер, кому се припишува важна улога во филмската индустрија на нацистичка Германија. Одговарајќи на овие обвинувања, новите лидери на Берлинале ја укинаа наградата со името на Алфред Бауер.
Берлинале се смета за најголем фестивал по бројот на посетители кои не се професионално поврзани со филмската индустрија, со 335.000 билети продадени само минатата година.
Берлиналето ќе трае до 1 март, а фестивалските награди ќе бидат доделени претходниот ден.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

75 години од првата премиера на Македонски народен театар – претставата „Платон Кречет”

Драги наши доајени, некогашни и сегашни колеги, драги љубители на театарот! Денес ја славиме 75 …