(ФОТО) Први фотографии: Нова „Киа Соренто“

Корејскиот производител ги објави првите официјални фотографии на новата генерација Sorento SUV пред премиерата закажана за Саемот за автомобили во Женева.

Фотографиите откриваат значително различен дизајн на надворешноста од неговиот претходник, но и големи промени во ентериерот на SUV-от.
На предниот дел на возилото доминира нова решетка за ладилникот и голем отвор за воздух на браникот. Маската и предните светла се врамени за да формираат уникатна стилска целина, со посебен печат на предниот дел на возилото што го даваат LED светлата и светла за дневно возење.


Во задниот дел се издвојуваат двостепени LED стоп-светла, широко испишаниот назив на моделот, како и спојлер на покривот и хромирани детали на долниот браник.
Киа наведува дека новото Соренто има подолго меѓуоскино растојание од сегашната генерација, додека предното и задното каросерија се скратени. Страничниот поглед открива специјално дизајниран “Ц” столб, со детал што потсетува на перки од ајкула.

Во патничката кабина доминираат премиум материјали, вклучително и кожни ентериери, барем кога станува збор за богато опремената верзија прикажана на првите фотографии.


На врвот на централната конзола е 10-инчен мултимедијален систем, додека наместо класичните аналогни инструменти е инсталирана дигитална табла. Нејзиниот изглед може да се смени по желба, така што возачите навикнати на аналогни инструменти можат да го изберат својот визуелен приказ на екранот.


Киа сè уште не ги открила спецификациите на погоните, но познато е дека моторизацијата ќе вклучува хибридна опција слична на онаа на хибридот Kia Optim за 2020 година.
Повеќе детали ќе бидат познати на почетокот на март, кога новата премиера на Соренто ќе се одржи на Саемот за автомобили во Женева.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Мислел дека ако вози зелено Ламборџини може секаде да се паркира: Не поминал добро

Не е познато дали возачот решил намерно да се паркира на тоа место и дали …