„Лица и дела“: Мери Младеновска домаќинка на Стојко Митковски од КУД „Китка“

Во вечерашното издание на „Лица и дела“ гостин е Стојко Митковски, претседател на КУД „Китка“ од Истибања…
Митковски е голем уметник и човек кој ја негува македонската традиција и фолклор.
КУД „Китка“ има настапувано на многу манифестации во Македонија но и надвор од нашата земја…

И, мора да признаеме дека е убаво кога во наши емисии се претставуваат македонски лица кои придонеле за развојот и одржувањето на нашиот фолклор.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) MY SECRET TERRIUS: Во јужнокорејска серија снимена пред две години е опишана борба со корона вирусот!

Корејската серија „My Secret Terrius” која е објавена во 2018. година, а говори за смртоносниот …