Света житарка со неверојатна моќ: Спас за жените во менопауза, лек за срце – еве како се користи!

Конзумирањето на овие обработени кафени гранули е одлична услуга на вашето тело
Булгур е термички обработена сушена пченица која има големи здравствени придобивки.
Таа е направена со процес на натопување и сушење или печење различни видови житни култури, и нејзино мелење и кршење, и се користи во разни јадења во кујни од Блискиот исток.
Според библиската литература, таа се појавува пред повеќе од 4.000 години кај Хетејските народи на првата неевропска нација во Мала Азија, како и Евреите. Кинескиот император Шен Нунг го прогласил булгурот за света житарка околу 2.800 п.н.е.


Просечна хранлива вредност на булгур во 1 чаша (182 грама):
151 калорија, 34 грама јаглени хидрати, 8 грама диетални влакна, 6 грама протеини,
8 проценти од препорачаната дневна доза на фолати,
8 проценти од препорачаната дневна доза на витамин Б6,
9 проценти од препорачаната дневна доза на внес на ниацин,
20 проценти од препорачаната дневна доза на цинк,
55% од препорачаната дневна доза на внес на манган,
15 проценти од препорачаната дневна доза на магнезиум,
10 проценти од препорачаната дневна доза на железо

Како се користи?
Може да се купи во продавниците за храна и е многу лесен за подготовка.
1 чаша булгур се прелива со 1,5 – 2 чаши врела вода.
Варете 10 минути на тивок оган.
Кога ќе го отворите пакеувањето, чувајте го на суво и темно место. Количината на вода варира со финоста на булгур.
Во светската кујна, булгурот се користи како состојка во разни салати од зеленчук, како гарнир за месо и риба или како самостоен вегетаријански оброк. Со производите од житарици можат да бидат наполнето пилешко месо. Покрај тоа, може да се користи како замена за оризот во подготовката на сарми или полнети пиперки. Можете исто така да добиете убав источен десерт со оваа преработена житни култура во комбинација со овошје, мед и ореви.


Здравствени придобивки од булгур
Ги намалува нивото на лош холестерол во крвта, триглицериди и инсулин, а со тоа се намалува ризикот од срцеви заболувања.
Ја подобрува циркулацијата, варењето и го забрзува метаболизмот, бидејќи е богат со диетални влакна. Го зајакнува имунитетот и исто така помага во борбата против ракот, дијабетесот и високиот крвен притисок.
На жените во менопауза со висок холестерол, притисок и други симптоми на кардиоваскуларни заболувања, им се препорачува да земаат 6 оброци со цело зрно неделно, бидејќи го забавува развојот на атеросклероза и стеноза.
Покрај тоа, помага да се бори против вишокот тежина.


Кој не треба да го користи?
Луѓето кои страдаат од целијаклија (алергија на глутен) – трајно пореметување на неподнесување глутен не треба да консумираат булгур.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто луѓето ги оставаат партнерите кои ги сакаат?

Најтежок дел од секој љубовен однос е раскинувањето, дури ако и сами сте го иницирале …