(ВИДЕО) Јувентус го платил Роналдо 105. милиони евра: Еве што добил со него!

КРИСТИЈАНО Роналдо е суперsвезда. Каде и да дојде, тој е проследен со армија на приврзаници. Во Реал Мадрид тој веројатно беше последниот играч кој одговараше на тоа што треба да биде „Галактико“.
Тогаш во 2018. година го изненади фудбалскиот свет и договори трансфер во Јувентус. Веднаш во својата прва сезона, Јувентус освои два трофеи, особено докажувајќи се на теренот. Тој стана најпрофитабилниот играч на клубот во историјата.
Јувентус во вторникот го продолжи договорот за спонзорство со Алијанц до 30 јуни 2030 година и до тогаш ќе заработи 103,1 милиони евра. Затоа, тие ќе заработат нешто над 10 милиони евра годишно само од тој договор, но Алијанц не е единствениот спонзор што собрал пари за спонзорство по доаѓањето на Роналдо.

Чудесен ефект
АС наведува дека Адидас понудил и засилен договор, кој сега нуди договор од 51. милиони евра годишно, за разлика од претходните 23. милиони евра.
Кога станува збор за дресовите, Јувентус заработи повеќе од 100 милиони евра на Роналдо од влегувањето во клубот. Покрај тоа, Јееп го надгради својот договор за спонзорство од 17. милиони на годишно ниво на 42. милиони евра.
Јувентус му плати на Роналд 105 милиони евра, плус платаите што му ги исплатува. Не е тешко да се пресмета дали тие Роналдо им се исплатил.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) НЕОДГОВОРНА ТЕТКА – Полицијата покренала истрага: Роналдо Јуниор (10) бил сам на џет ски – тато Кристиано ќе мора да плати КАЗНА!

Тетка Елма сето тоа уредно го објавила на Инстаграм… Кристијано Јуниор (10) се одмара и …