(ВИДЕО) СЕ’ МАКЕДОНСКО: Музика која ќе ве расположи!

Зошто Се’ македонско?
Па, затоа што овие млади ентузијасти кои го сакаат и негуваат македонскито фолклор се Македонци и свират на македонски инструменти…
Веројатно се меѓу ретките (со исклучок на култутно-уметничките друштва) кои го негуваат македонскиот фолклор…Но, би рекле дека се вљубеници во овој филклор…
И навистина е вистинско освежување да се види група на млади луѓе собрани под името Вокално – инструментален состав „Аманет“ како од душа свират на своите инструменти…
Слушнете ги Џелјо Дестановски, Роберт Ангеловски, Андреј Трајковски, Никола Волканоски, Оливер Настовски, Батка Јане Крстевски, Новица Крстевски, Ленче Димовска и Ивана Чаловска Ангеловска, како се подготвуваат за нивниот велигденски настап.

Dzeljo Destanovski Robert Angelovski Andrej Trajkovski Nikola Volkanoski Oliver Nastovski Batka Jane Krstevski Novica Krstevski Lence Dimovska Ивана Чаловска Ангеловска

Gepostet von Вокално-инструментален состав Аманет / Vokalno-instrumentalen sostav Amanet am Montag, 10. Februar 2020

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Трагичен живот на преубавата руска балерина

Олга Демина била прекрасна балерина која играла во познатиот руски Бољшој театар. За жал, талентираната …