Атрактивната „Уна сага Сербика“ по повод празникот Сретение и ден на Државност на Србија, во МНТ

Денот на државноста на Република Србија се одбележува со низа манифестции, но и меѓу Србите во регионот, како потсетување на празникот Сретение од 1804 година, кога е подигнато Првото српско востание. Со тоа е започнато ослободувањето од Турција (Османлиското царство) на истиот датум 1835 година, е донесен првиот модерен устав на Србија.

По повод празникот Сретение Господово, ден на Државноста на Република Србија, српските невладини организации во Македонија ве покануваат да присуствувате на „Уна сага Сербика“ манифестацијата. Главната свеченост ќе се одржи на големата сцена на Македонскиот народен театар (МНТ), недела 16. февруари 2020. година, со почеток од 20 часот.

Влезниците се бесплатни но потребна е резервација на srbijanvo@gmail.com

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Во НУЦК„Марко Цепенков“ – Прилеп –  Изложба „Ликовни предели“ на Драган Најденовски

На 7 Август /петок/ од 19.30 часот во ликовната галерија на ЦК„Марко Цепенков“ ќе биде …