Сакате да живеете долго како Кирк Даглас? Направете ги овие 5. животни промени!

И покрај тоа што не постои еликсир што ќе ви овозможи сто години живот (или повеќе), изненадувачки голем дел од моќта да одлучите за стареењето лежи во вашите раце. Еден од најдобрите примери за тоа е славниот холивудски актер Кирк Даглас, кој стана пример за долговечност со години откако глумеше во неговиот последен филм. Актерот почина минатата недела на 103-годишна возраст, секогаш истакнувајќи дека е изненаден од тоа колку долго живеел.
„Никогаш не помислив дека ќе живеам долго. Ова е можеби нај изненадувачкото нешто во мојот живот“, рече Кирк во интервјуто, по повод неговиот 100-ти роденден, за „Гардијан“.
Без оглед на неговата возраст, Даглас останал активен до својата смрт и правел разни работи. Пред три години, тој објави книга во која тој и неговата сопруга Ана (која завршува 101 година оваа пролет) разменуваат љубовни писма со децении. Кирк бил семеен човек, а минатиот август четири генерации на семејството Даглас се сликале за семејна фотографија. По неговата смрт, многу познати личности се збогувале со актерот, а неговата снаа, Кетрин Зета-Џонс, објавила нивна заедничка фотографија со пораката: “Ќе те сакам до крајот на животот. Веќе ми недостигаш”.

Неговата смрт уште еднаш предизвика дебата за тоа како некои стареат и живеат долги животи и дали постои можност да се влијае на тоа. За да излеземе со конкретен одговор, TODAY ги праша Хауард С. Фридман и Лесли Р. Мартин, авторите на „Проектот за долговечност“, или можеме ли некако да го продолжиме животниот век.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пробајте го овој трик и тоалетот секогаш убаво ќе ви мириса!

Една мајка од Австралија, во група на Фејсбук, споделила едноставен трик, а тоа направило бура …