(Рецепт) Чудотворен лек против дебелината (но и за машки проблеми) сепак постои: Вака се подготвува!

Циметот содржи голем број на хранливи материи, есенцијални масла, калциум и растителни влакна. Но, она што е чудесно за него е што тој ни помага да изгубиме на тежина и да останеме здрави.
Лековити својства на цимет:
1. Влакна од цимет помагаат во нормализирање на столицата: отстранување на запек и дијареја.
2. Има антиоксидантно и антипиретично дејство – помага при настинки.
3. Го намалува лошиот холестерол.
4. Го намалува шеќерот во крвта.
5. Маслото од цимет го олеснува воспалението на кожата.
6. Мирисот на цимет значително го подобрува расположението.
7. Цимет во прав го зголемува рокот на траење на производите.
8. Го спречува развојот на колоректален карцином.


Како да го користите циметот ако сакате да изгубите тежина?
Најдобро е да се користи чај од цимет и малку мед. Направите го така што: 1 лажица мелен цимет ќе полиете со чаша врела вода. Почекајте малку да се излади, а потоа додадете 2 лажици мед. Оставете на ладно место. Пијте половина чаша наутро наутро на празен стомак, а другата половина навечер пред спиење.
Исто така, цимет можете да додадете и во лимонада.


Како циметот им користи на мажите
За да им се подобри потенцијата, мажите треба да користат цимет 2 месеци на следниов начин: 1 лажица цимет во прав, измешајте со врела вода, а потоа додадете мед и изладете. Пијте наутро и пред спиење.

Што лекува чајот од цимет?
Чајот со мед и цимет излечи оваа болест:
Настинка – го намалува воспалението, го подобрува лачењето на слуз.
Артритис и патологија на зглобовите;
Срцеви и васкуларни патологии;
Воспаление на мочниот меур;
Гастритис со висока киселост;
Го зајакнува имунитетот;
Спречува грип и вирусни инфекции.
Чајот од мед и цимет го отстранува хроничниот замор, го заситува организмот, го енергизира и се бори со предвремено стареење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Солени галети на баба

Потребно е: 300 г брашно (интегрално) 100 г путер 1 јајце 2 лажици сончоглед 2 …