За 24. часа од коронавирус починале скоро 100. луѓе – болеста добила ново име

Бројот на заразени со коронавирус во Кина достигнал 44.653, а бројот на починати од вирусот, официјално наречен „Ковид-19“, се искачил на 1.113, соопштиле властите во Пекинг во средата.
Во последните 24 часа, 97. лица починале од коронавирус, а забележани се 2015. нови случаи, информираат најновите податоци објавени во средата од страна на Националната комисија за здравство на Кина.
Шефот на експертскиот тим на Комисијата, Зхонг Нанша, еден ден порано изјавил дека епидемијата на коронавирус во земјата би можела да биде „запрена“ до април, при што неодамнешните бројки говорат дека можеби има причина за оптимизам, пренесува Ројтерс.


Бројот на починати во провинцијата Хубеи, епицентарот на епидемијата која е практично изолирана од остатокот на светот, во вторникот бил 94 (1починати) и 1068 (нови случаи), што е помалку од 3.000-те ново заболени што било објавено на 4. февруари, а најниска од 31 јануари, кога се пријавени 1347 нови инфицирани.
Коронавирусот е повеќе закана отколку тероризам
Но, вкупниот број на смртни случаи во Кина се зголемил толку многу што Светската здравствена организација (СЗО) која ја преименува новата болест со новото име Ковид-19, боелста ја прогласила за потенцијално поголема закана од тероризмот.
„Светот треба да се разбуди и да го третира овој непријател како непријател број 1“, рекол шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејзус, најавувајќи дека првата вакцина може да биде достапна за 18. месеци.


Наншан, главен советник на кинеската влада за епидемија на коронавирус, рекол дека бројот на нови инфекции во некои провинции паѓа и предвидува дека епидемијата овој месец ќе го доживее „врвот“.
„Се надевам дека оваа епидемија би можела да заврши некаде во април“, рекол Зхонг, епидемиолог, кој одиграл голема улога во спречувањето на епидемијата САРС во 2003 година.
Дури и ако неговата прогноза и епидемија наскоро бидат сузбиени коронавирусот веќе тешко ја погоди кинеската економија – компаниите започнале да отпуштаат работници, при што многумина најавуваат дека ќе им требаат милијарди долари заеми за да се одржат. Снабдувањето на ланците на производителите на автомобили и паметните телефони се прекинати.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОТКАЗ ЗА НАСТАВНИЧКА ОД МАРИБОР: Активистка против вакцина одбила да биде имунизирана и тестирана за корона вирус

На наставничка во Основно училишта во Марибор и била врачено решение за престанок на работниот …