(ВИДЕО+ФОТО) Ученик го забележал чудното однесување на возач на автобусот – Спасил 30. животи!

Кога нашите деца ќе одат на училиште, имаме доверба во луѓето што работат за училиштето. Очекуваме нашите деца да бидат безбедни и дека ништо лошо нема да им се случи. Но, понекогаш работите, едноставно ,не функционираат на тој начин.
Родителите на Трој Луна не биле премногу заштитнички расположени кон својот син. Но, како и повеќето други родители, го научиле на основите на безбедноста. Тие го научија да не им верува на возрасните, дури и ако постојано се околу него и веднаш да пријави во полиција личност што може да делува чудно во близина на деца. Тие се надевале дека никогаш нема да мораат, во пракса, да го применат овој совет. За жал, не биле во право.
Возачот на автобусот се однесувал чудно


Секое утро, Трој влегувашл во училишниот автобус како и многу други деца. Но, едно утро забележал нешто чудно. Кога се отворила вратата од автобусот, почувствувал чуден мирис кој не му бил познат. Во исто време, возачот на автобусот, Каролина Дениз Реј се однесувала чудно.
Koga naš.
Додека возела, преминувала во соседната лента. Се обидувала нагло да закочи така што некои деца летанале од седиштето. Децата мислеле дека ова е смешно, но Трој сфатил дека се во опасност.
„Тогаш решив да ја повикам полицијата“, рекол Трој.
Момчето се јавило во полиција
Ја повикал полицијата и им рекол дека возачот вози несигурно и дека чудно зборува. Полицискиот автомобил наскоро го пресретнал автобусот. Возачот се обидел да се одбрани, но полицијата извршила претрес и пронашла дрога под чие дејство го управувала автобусот.


Многу други деца му рекоа на Трој да не ја повикува полицијата, но тој знаел дека тоа не е забавна ситуација, туку опасност.
Возачот ја изгубил работа, обвинета е за возење под дејство на дрога и загрозување на деца. Училиштето размислува да го раскине договорот со автобуската компанија и тие исто така се многу импресионирани од Трој и неговата мудра реакција. Тие му се заблагодариле што се грижи за сите деца.
Членовите на семејството на Трој исто така се многу горди на него. Тие секогаш знаеле дека тој е многу паметен и способен.
Навистина е за пофалба што такво младо момче реагирало на таков одговорен начин.
Сите пофалби за храбриот Трој.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) „Бонбониера колач“: Врвен десерт а се подготвува без мака!

Ова е врвен десерт а се подготвува без мака – без варење и печење! Состојки: …