Би-Би-Си снима ТВ-серија со Грета Тунберг

Телевизиската корпорација Би-Би-Си ќе снима документарна ТВ-серија со 17-годишната активистка за климатски промени, Грета Тунберг.
„Серијата ќе ја следи светската одисеја на Грета, што ја постави на првите борбени линии на климатските промени и ја однесе на најнеобичните места на Земјата, каде што таа истражува каква штета веќе е направена и што може да се преземе“, се вели во објавата на Би-би-си.


Проектот беше најавен вчера, но сè уште нема подробности околу датумот на прикажување, како ни за бројот на епизоди.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) ИСКРЕНО – Потресна исповед на ѕвездата на „Потера“ Аутизмот ме спречи да ја пронајдам вистинската љубов!

Ѕвездата на шоуто „Потера“ открила зошто е сè уште сама на 62 години… Ени Хергети, …