(ВИДЕО) ДЕТЕ ХЕРОЈ – МАЛЕЧКАТА САМА ИМАЛА СТРАШНО ДЕТСТВО, А СЕ НАТПРЕВАРУВАЛА ЗА ОСКАР!Била ѕвезда на доделувањето но нејзината приказна „крши срца!“

Меѓу ѕвездите на Оскар било девојчето Сама според која нејзината мајка, наградувана сириска новинарка и режисерка, го нарекла својот документарен филм „For Sama“ (За Сама).
На Вад ал-Кејтеб документарецот „For Sama“ и донел номинација за Оскар во номинацијата на најдобар долгометражен документарен филм, но наградата не беше освоена.


Сепак, мајка и ќерка се доживотни добитници, како и документарецот за ужасите на војната и теророт, поради што малечката Сама беше sвезда на Наградите на Академијата.


Вад, Хамза и Сама живееле во сирискиот град Алепо, каде меѓу 2012. и 2016. година избувна војна меѓу милитантите на Слободната сириска армија, исламистичките формации предводени од Ал Нусра и владините сили.
Девојчето со своите родители пристигнало на црвениот тепих меѓу првите гости и изгледало како вистински мал ангел.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Поради поплава на горниот кат таванот се истегнал како да е од гума

Видео од Украина објавено на страницата Viral Hog прикажува необична сцена на таванот истегнат како …