ВЕТУВАЊЕ „КОЛКУ ДА СЕ КАЖЕ“ – Владата немала правна основа за доделување државна награда за екипата на „Медена земја“

„Медена земја“ не доби Оскар но во изминатата година ја прослави Македонија во целиот свет.Освоија неброени награди, признанија и го свртеа вниманието на светот на една малечка земја во која се прават одлични филмови. Но, покрај тоа што „Медена земја“ беше и е ценета во светот, но тоа треба некој да го прави и дома…Бадијала ветувања…
Но, екипата на македонскиот докуметарен филм „Медена земја“ нема да добие државна награда како што ѝ вети Владата, бидејќи немало правна основа за тоа, а за парична наградата ќе се снаоѓаат од резервите на Буџетот.

„Медена земја“ во Лос Ангелес, за жал, не доби Оскар, иако беше номиниран во две категории – за најдобар документарен филм и за најдобар интернационален филм, но остави белег и’ во македонската но и светската кинематографија
Владата на сединцата одржана на 21 јануари одлучи протагонистите на документарецот „Медена земја“, Атиџе Муратова и семејството Хусеин и Љутвие Сам со осум деца, да добијат материјална помош и домови. „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов испиша историја со тоа што стана прв македонски филм кој доби две номинации за Оскар, за најдобар документарец и најдобар интернационален филм. Продуцент е Атанас Георгиев, а кинематографери се Самир Љума и Фејми Даут.
Покрај бројните награди на фестивалите, непосредно пред Оскарите Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ ја добија и наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34. доделување на наградите на Асоцијата на кинематографери на Америка (ASC -The American Society of Cinematographers).
Владата на седницата одржана на 21 јануари разгледувајќи ја информацијата за владините акативности поврзани со протагонистите и филмската екипа на „Медена земја“ во точката 2 го задолжи Министерството за култура да обезбеди државна награда соодветна за достигнувањето на петчлената екипа која го сними филмот, а наградата треба да предвиди признание за успехот и месечен материјален надомест.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ГИ НАСМЕАЛ ГЛЕДАЧИТЕ – Водителот на РТС се „телепортирал“ во студио за време на преносот на СП: „Сепак, не ја плаќаме претплатата за џабе!“

Водителот на Радио-телевизијата на Србија (РТС) стана хит на социјалните мрежи откако се „телепортираше“ во …