(ФОТО) Убедлива победа на „Паразит“: „Медена земја“ влезе во историјата!

04.54
Наградата за најдобра режија и Оскарот отиде кај Бонг Јун-Ху. „Ова е втор Оскар вечерва за ‘Паразит’. Кога бев дете, гледав филмови на Скорцезе и учевме за нив , а фактот што бев номиниран со него е голема чест. Квентин Тарантино ме споменува често и ги става моите филмови на списокот, благодарам и на него. Да можев, ќе го поделев Оскарот со сите вас. Ви благодарам, ќе пијам до сабајле!“.


Најдобар догометражен документарен филм
Победник – Американска фабрика
Одличниот македонски филм „Honeyland“ сепак не успеа да земе Оскар во оваа категорија. Подобар од него, според изборот на Академијата беше „American Factory“. Филм на Нетфликс чија продукција ја финансираа Барак и Мишел Обама, а кој бил фаворит и пред почетокот на доделувањето.

ДОБИТНИЦИ
Најдобар филм – „Паразит“
Најдобра машка улога – Хоакин Феникс
Најдобра женска улога – Рене ЗелвегерНајдобра женска споредна улога – Лора Дерн
Најдобра режија – Бон Џон Хо
Најдобра машка споредна улога – Бред Пит


Најдобро оригинално сценарио – „Паразит“
Најдобро оригинално сценарио – „Јојо Rabbit“
Најдобар анимиран филм – Toy Story 4
Најдобар кус анимиран филм – Hair Love

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ОД ОДМОР ОТИШЛА ВО СМРТ – ПРИНЕЗАТА ДАЈАНА ЕДЕН МЕСЕЦ ПРЕД СМРТТА УЖИВАЛА СО ДЕЦАТА И ЉУБОВНИКОТ НА ОДМОР: Фотографии од јахтата „кршат“ срца

Фотографиите од снимањето на серијата за принцезата Дијана покажале како таа ужива на одмор со …