(ВИДЕО) БОЛЕСТА ЈА ПРЕТВОРИЛ ВО ПРЕДНОСТ – Не сакал на факултет: Заработува 200.000 долари годишно, сега тргнува по милиони

Алекс Бенабе (19) редовно игра помеѓу 12. и 24. часа, а во една прилика тој самиот се пренесувал како игра 37. часа без прекини, со само едно одење во тоалет.
Тинејџерот од Филаделфија заработува околу 200 000 американски долари годишно играјќи ја видео играта Fortnight, пренесува Mirror.
Во просек, Алекс игра околу десет часа на ден во гаражата на неговиот татко, која е претворена во високо-технолошки центар за игри, кој содржи опрема од 50.000 долари. Неговата игра е Fortnite Battle Royale – 100 играчи се соочуваат со смртна битка во која победува само еден.
Овој успешен тинејџер е подготвен да се натпреварува на Светскиот купот Fornite, во јуни, турнир со награден фонд од 30. милиони американски долари.

„Играм игри уште од 7. години. Да бидам искрен, немав план Б. Знаев дека не сакам да одам на колеџ или да најдам работа. Првиот натпревар што го играв беше „Call of Duty: Modern Warfare“. Првите пари ги направив на 13-годишна возраст. Мојата кариера навистина започна на 18. години. Во тоа време, правев меѓу 40. и 50.000 долари годишно.
Сега заработува неверојатни 10-12.000 американски долари месечно на Twitch, најдобрата платформа за стриминг на видео игри. Тој исто така заработил многу пари од играње пред публика на стадион, како и од склучувањето договори со софтверската фирма „Epic Games“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Фото Галерија) На ова 8. годишно момче му бил дијагностициран аутизам: Мајка му ја открива тајната како „го отклучила“

Мајка од Аризона била „со скршено срце“ кога на нејзиниот син му бил дијагностициран аутизам, …