(ВИДЕО+ФОТО) По интернет кружат фотографии од исцрпените доктори во болница во Вухан: Не стасуваат ниту да јадат или одат во тоалет!

Коронавирусот се шири низ целиот свет и предизвикува паника кај луѓето, а на најголем удар се лекарите во Кина е. Некои од нив решиле да покажат како всушност изгледаат.
По социјалните медиуми кружат слики на исцрпен кинески медицински персонал, кои се наоѓале на нозе од избувнувањето на коронарна епидемија на вирусот. Ситуацијата во Вухан, епицентарот на епидемијата, е пеколна, и иако таму е изградена експресна болница, факт е дека кинеските лекари и медицинскиот персонал паѓа од нозе од работа. Сликите доаѓаат од провинцијата Хубеи, каде лекарите постојано се на нозе. Тие спијат, велат тие, на столици и подови на болничките ходници во кратки паузи помеѓу смените.

 

Тие велат дека се толку проптоварени што ниту јадат ниту одат во тоалет. Бидејќи тие мораат да носат работни костуми и маски кои се многу притиснати на телото за да ја намалат можноста од зараза, имаат рани направени од маските за лице кои се цврсто прицврстени на нивното лице по цел ден. Затоа имаат гребнатини, модринки и подливи. Но, не се само физичките последици – лекарите се под голем емотивен стрес и се исцрпени и физички и психички.

Во видеото подолу погледнете ја состојбата во една импровизирана болница во Вухан.:

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Најлуда свадба во Србија – извадил „зоља“ за да гаѓа јаболко 

Српските свадби ги следат низа обичаи, а еден е да се гаѓа јаболко со пушка. …