(ВИДЕО+ФОТО) Му го спасиле кучето а неговата благодарност вредна 6. милиони долари ги вооодушевила

Кога ветеринарите го спасиле неговиот седумгодишен златен ретривер, Скаут, кој бил болен од рк, Дејвид Мек Нил одлучил да им заблагодари со реклам вредна 6. милиони долари која ќе се емитува на Супер Бол.

View this post on Instagram

THE $6M DOG: David MacNeil's 7-year-old golden retriever, Scout, collapsed in summer 2019, and a veterinarian told him the dog had cancer and one month to live. – "There he was in this little room, standing in the corner… and he's wagging his tail at me. I'm like, 'I'm not putting that dog down. There's just absolutely no way," said MacNeil, who is the founder and CEO of WeatherTech, an car accessories company. –  He took Scout, who serves as his company's unofficial mascot, to the University of Wisconsin School of Veterinary Medicine. – The dog had a one percent chance of survival, but doctors at the veterinary school treated Scout with aggressive chemotherapy and radiation that nearly eradicated his tumor. – MacNeil was so grateful he took out the ad, a 30-second spot called "Lucky Dog" that opens with Scout running on the beach and tells the story of his survival. – MacNeil said he hopes the spot does some good. "I hope it has a positive impact on cancer for animals and people, all over the world." – credit: University of Wisconsin – Follow @majicallynews for more Good News Only! – – – #goldenretriever #goldenretrievers #golden #goldenlife #goldensofinstagram #goldensofig #dogsofinsta #wisconsin #cancersurvivor #cancersucks #superbowl #superbowl2020 #superbowlad #dogowners #ilovemydog #dogstagram #instadogs #lifesaving #veterinarian #veterinarymedicine #veterinariansofinstagram #veterinarians #ceo #entrepreneur #entrepreneurship #entrepreneurlife

A post shared by Majically News (@majicallynews) on

Но, тоа не е најдобриот дел. МекНил одлучил да ги поттикне луѓето да донираат пари на истите овие ветеринари, а сите средства собрани преку рекламата ќе одат на ветеринарниот факултет, кој ќе може да набави нова опрема. Нивнотите истражувања не само што ќе влијат на третманот на рак кај животните, туку и кај луѓето.

“Болеста на Скот нè изненади и скрши. Затоа сакавме на годинешниот „Супер Бол“ не само да ја подигнеме свеста за карциномот, туку и да се помогне, со финансии, на неверојатните истражувања и иновативните третмани што се случуваат на Универзитетот за ветерина во Висконсин, каде Скаут сè уште се пациент”, порачал во изјавата.
„Сакавме да го искористиме максимумот внимание за да ја истакнеме приказната на Скаут и овие неверојатни достигнувања, кои не се ограничени само на помагање на кучиња и домашните миленици. Ова истражување ќе помогне во развој на третмани за луѓето а тука е потенцијалот да се спасат милиони животи од сите видови“, додал тој.

Деканот за факултетот по ветерина на универзитетот Висконсин, Марк Маркел, рекол дека ова не е нова можност само за нивниот факултет, туку за ветеринарната медицина ширум светот.
“Толку многу од она што е познато денес низ целиот свет како најдобри начини за дијагностицирање и лекување на сериозни болести потекнува од ветеринарната медицина. Среќни сме да им покажеме на гледачите на Супер Боул како животните како Скаут и луѓето имаат корист од нашата професија”, рекол тој.

View this post on Instagram

🧡Yesterday was a such a big day! My Super Bowl commercial featuring WeatherTech and The University of Wisconsin-Madison School of Veterinary Medicine was released and a press conference was held at the hospital to talk about it! 🧡I love being in front of the camera so I made sure to give them my best smile!! 🧡Chancellor Rebecca Blank, Dean Mark Markel, Dr. Vail, and CEO and founder of WeatherTech(my dad) shared my story and explained how because of this commercial funds will be raised to help animals and people. 🧡The machine I’m on is the actual radiation machine that shrunk the tumor on my heart. Now the doctors are using this to hopefully get rid of the spots on my lungs. 🧡 • • • #petsmakeadifference #whosagoodboy #scoutstrong #thanksuwvetmed #dogs #caninecancerwarrior #fighter #ilovemydoctors #uwmadison #fightingcancer #SB54 #SBLIV #lofeisgolden #chemoschmemo #scoutsfriends #weathertech #weathertechpet #goldenboy #weathertechdogs #news #uwmadisonveterinaryclinic

A post shared by Scout (@wtscout) on

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Идеи за уредување: Како малиот стан да изгледа пространо!

Дизајнерката за уредување на ентериери Челзи Браун живее во стан од 48. квадратни метри во …