(ФОТО) Поради климатските промени пливал покрај лед: „Мислев дека дојде крајот!“

Луис Пуг од Плимут пливал под мразот на Антарктикот. Се прашувате зошто? Станува збор за амбасадор на ООН за животната средина кој сака да ги демонстрира брзите промени на мразот и во океаните предизвикани од климатските промени.

Swimming under the Antarctic ice sheet is the most beautiful and terrifying swim I’ve ever done. Every shade of blue,…

Gepostet von Lewis Pugh am Freitag, 24. Januar 2020

Пливањето на Луис Пуг во вода чија температура беше само неколку степени над нулата, траело десет минути. Имал само гаќички за капење, очила и капа. Како што вели, можел насекаде да види вода од топење.
Пуг  пливал после извештаите според кои температурите на океанот достигнала историски максимум.
Храбриот пливач на Фејсбук напишал дека пливањето под мразот на Антарктикот е едно од најубавите, но и најстрашните искуства што ги доживеал досега.
„Сите нијанси на сина и скоро целосна темнина. На половина пат, слушнав пукање на ледот над мене и мислев дека ми дојде. За среќа, тоа беше само преместување на мразот“, напишал Пуг.
Како што вели, тој пливал за да ја пренесе пораката: „Присуствував на брзо топење во оваа област. Без сомнение, се соочуваме со итен случај“.

I swam here in East Antarctica to bring you this message: Having witnessed the rapid melting in this region, I have no…

Gepostet von Lewis Pugh am Freitag, 24. Januar 2020

Тој ги повикал светските лидери да преземат акција бидејќи, како што рече, времето истекува.
Пју е амбасадор на Обединетите нации за животна средина. Тој плива со делфини и пингвини повеќе од три децении и ја мери температурата на морето од Антарктикот до Арктикот.
„Моја е одговорноста да го кренам гласот за океанот, за неверојатниот живот на океанот, пингвините, делфините, но и за децата. Мојата порака е – тоа што се случува со океаните, ќе влијае на секоја личност на планетата“, напоменал Пуг.

A view of my final training swim before I attempt the main swim. This spectacular beauty defies a darker reality – this…

Gepostet von Lewis Pugh am Donnerstag, 23. Januar 2020

Истакнал дека за време на триесетгодишното искуство во пливање, видел промена на океанот и дека на тоа влијаеле климатските промени, премногу риболов и загадување.
Тој порачал дека се гледа дека мразот станува сè потенок секоја година и станува сè помал. Исто така, температурата на водата се зголемува.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за сабота, 20.02.2020:Нема потреба да одговорите на нечија емотивна провокација – Останете воздржани, избегнувајте конфликт…

Овен Љубов: Се чувствувате носталгично и размислувате за нечие отсуство. Жалите за некои пријатни спомени. …