(ВИДЕО) ЃОКОВИЌ ЕКСПРЕС: Новак „го прегази“ Нишиока за само 85. минути!

Вториот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, лесно се пласира во 4. коло на Австралија Опен.
Ѓоковиќ на „Род Лејвер“ арената во Мелбурн го совлада Јапонецот, Јошикита Нишиока, со 3:0, по сетови 6:3, 6:2, 66:2, за само 85. минутиза само 85. минути.
Противник на Ѓоковиќ во наредното коло ќе му биде Аргентинецот, Диего Шварцман, кој порано во текот на ноќта го совлада Душан Лајовиќ со 3:0.
Не се памти дека некој тенисер загубил само три поени на првиот сервис, што му успеало на Новак во овој меќ. Ѓоковиќ нанижал 36. поени пред да го загуби првиот после првиот сервис. Освоил вкупно 43. од 46. поени.
Новак доминирал и во асови, ги запишал вкупно 17, а Нишиока само еден.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Новак Ѓоковиќ – од пораз до победа за финале со Циципас: „Бев во безизлезна ситуација затоа победата има поголемо значење!“

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ после победата над Гаел Монфис (2:1) истакнал дека се’ …