ДОЛГОРОЧНА ПРОГНОЗА – ЗИМАТА ВО ЕВРОПА Е ЗАВРШЕНА: Од снегот ниту трага ниту глас – каква пролет не очекува?

Во досегашниот дел од  зимата, која започна на 21. декември, сè уште немаме ниту еден зимски циклус, и затоа немаше значителни врнежи од снег. Според месечната прогноза објавена на веб-страницата EFFIS, зимата во Европа заврши.

Поточно, позитивно отстапување од температурата се очекува во сите недели до 1. март и рана пролет. Очекуваната температурна девијација е најизразена во Русија.
Тоа не значи дека нема да има краткорочни можности или можеби дури и циклони кои можат да донесат снег, но од големите зимски сценарија, се чини дека нема ништо. Ова дополнително е поддржано од фактот дека се предвидува помалку од просечни врнежи од дожд, што значи континуирана топла антициклонска доминација.

Што велат долгорочните прогнози?
И Servis Severe Weather Europe објавил што не очекува во февруари, а тие најавиле и каква може да биде пролетта.
Со оглед на тоа што ќе се задржи високиот воздушен притисок во поголем дел од Европа и Азија, и во текот на февруари во тоа подрачје се очекува температурите да се искачат над просекот во текот на годината. Ова значи дека постои поголема веројатност дека нема да има вистинско зимско време над континентална Европа.


Како што забележуваат метеоролозите, секогаш постои можност за минлив студен период, но според сегашните анализи, има многу малку шанси за такво нешто. Како ќе навлегуваме во февруари, така и поларниот вител полека го губи ефектот, а секоја голема промена во динамиката, во смисла на пристигнување на ладен воздух, би било предоцна за да се создаде одржлив модел на студено време.

Каква пролет е пред нас?
Видлив е високи воздушен притисок на северот на Тивкиот океан,западен Атлантик и Европа.
Со оглед на воздушниот притисок, температурите и во март, април и во мај во Европа и Азија се очекува да бидат повисоки од просечните за тоа време од годината.
Што се однесува до врнежите, се очекува посушно време во јужна Европа. Континентална Европа треба да има просечни врнежи од дожд, што значи дека не се очекуваат долги суви периоди. Нискиот воздух над Атлантикот може да доведе до поголеми врнежи од дожд во централна и северна Европа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Методот на Алан Кар со помош на кој милиони луѓе престанале да пушат

„Ако ги следите моите упатства, ќе бидете среќен непушач целиот свој живот“, рекол Ален Кар, …