(ФОТО) ИТАЛИЈАНСКИ АСТРОНОМ ВО ШОК: Рутински го проверувал небото над нас и видел дека нешто лета кон Земјата!

Астрофизичарот и астроном Ѓанлука Маси од „Проект за виртуелен телескоп“ во Италија ги набљудувал sвездите на 17. јануари кога успеа да види неверојатна слика – астероид што брза кон Земјата.

Додека Маси го скенирал небото рано наутро, астероидот AN3 од 2020 година влезе во водното поле. Научникот успеал да ја сними оваа неверојатна фотографија на астероид – само еден од илјадници потенцијално опасни астероиди (ПЗЗ) кои еден ден би можеле да ја погодат Земјата – бидејќи бил оддалечен околу 1,9 милиони милји (3,1 милиони км) од нашата планета.
Еднократната експозиција од 108 секунди ја снимил вселенската акрпа како се движи кон Земјата, а должината на изложеноста предизвикува сите sвезди во позадина да се појават како ленти низ небото.


„Телескопот го следи привидното движење на астероидот“, рекол Маси за неговата неверојатна слика.
Вселенската карпа била набљудувана и од Центарот за студии на објекти во близина на Земјата (CNEOS) на НАСА и се наоѓа на списокот на ризици на Европската вселенска агенција (ЕСА), но бил откриен само неколку дена пред да се приближи до Земјата, и тоа со истражување на небото.
Тоа е една од огромните 88. нови астериоди досега забележани оваа година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сопственик на „БМВ“, поради пребрзо возење, добил најлоша можна казна

23-годишниот сопственик на спортско БМВ долго ќе го памети судијата што му изрекол пресуда. Младиот …